Dotácie do poľnohospodárstva (časť druhá)
V minulom článku sme sa pozreli na to odkiaľ pochádzajú dotácie, čo s nimi Európska únia (EÚ) cieli a načo sa dajú použiť. Viac sa dočítate tu.
V dnešnom článku sa pozrieme na to ako sa dotácie prideľujú, kedy sa rozdeľujú a čo je to dotačný záložný úver.
Ako sa prideľujú dotácie?
Dotácie sa udeľujú prostredníctvom Kohézneho fondu EÚ, ktorý poskytuje podporu na infraštruktúrne projekty a ochranu životného prostredia. Farmári musia spĺňať určité podmienky aby im bola pridelená dotácia.
Štát rovnako môže odmietnuť prideliť dotácie farmárovi, ak sa ukáže, že činnosť farmára je v rozpore s cieľmi pomoci, resp. umelo vytvára okolnosti na získanie výhod voči iným poľnohospodárom alebo nerešpektuje podmienky na poskytnutie pomoci.
Podmienky získavania dotácií sa čím ďalej sprísňujú, aby podvodníci ťažšie dokázali získať dané finančné prostriedky.
Kedy sa dotácie rozdeľujú farmárom?
Dotácie na aktuálny rok sa rozdeľujú na konci roka (október až december). Kvôli veľkému množstvu transakcií sa niektoré platby dotácií často rozdeľujú až začiatkom budúceho roka (január – február).
Čo je dotačný záložný úver?
Pri poskytnutí „dotačného záložného úveru“ farmár uzatvára zmluvu o úvere, ktorý je založený dotáciou, ktorú farmár má dostať od štátu resp. Európskej únie. Týmto sa farmár zaväzuje, že finančné prostriedky, ktoré dostane budú kryté dotáciou.
Spoločnosť poskytujúca úver musí prihliadať na to, že v čase podpisu zmluvy ešte neboli poľnohospodárovi poskytnuté dotácie na bežné alebo budúce obdobie a ako referenčnú sumu sa musí zobrať do úvahy výška prijatých dotácií v predchádzajúcom kalendárnom roku.
Taktiež vždy sa musí skontrolovať, či farmár požiadal o dotácie na aktuálny rok v minimálnej výške, tak ako minulý rok, čím sa zabezpečí, že farmár v bežnom roku dostane rovnaký kapitál ako v predchádzajúcom kalendárnom roku.
Týmto sa zabezpečí čo najpresnejšie vypočítanie hodnoty úveru k záložnému právu.
Ako môže dotačný záložný úver pomôcť podnikaniu? (Ak máte záujem sa dozvedieť viac o takom to úvere napíšte nám tu)
Dlžníci môžu profitovať niekoľkými spôsobmi:
- Tieto pôžičky možno použiť na doplnenie príjmov a na nákup poľnohospodárskych komodít.
- Môže sa tiež pozitívne ovplyvniť cena a ponuka komodít vrátane pšenice, bavlny, mlieka, ryže, arašidov, cukru, tabaku, olejnatých semien a mäsových výrobkov vrátane hovädzieho, bravčového, jahňacieho a baranieho mäsa.
- Dotačný kolaterál umožňuje dlžníkom rozšíriť svoje činnosti na farme alebo riešiť nepredvídané prevádzkové náklady. To možno urobiť tak, že príjemca jednoducho prisľúbi svoje podporné platby z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.
- Tento typ kolaterálu poskytuje investorom istotu tým, že úver je prevažne splácaný dotáciou a existuje tu menšie riziko likvidity, čo môže urobiť investíciu atraktívnejšiu.
Záver
V našej spoločnosti budeme po získaní licencie od NBS poskytovať aj dané dotačné záložné úvery. Ak podnikáte v poľnohospodárskom segmente a mali by ste sa záujem dozvedieť viac tak nám napíšte tu.
Ak chcete byť medzi prvými, ktorý sa dozvedia o spustení poľnohospodárskej investičnej platformy tak napíšte nám Váš email tu.